Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

Reaguj na zagrożenia! Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.


Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje na terenie powiatu wałeckiego od kilku lat. Jest to narzędzie, dzięki któremu każdy obywatel ma wpływ na bezpieczeństwo w swoim najbliższym otoczeniu. Pozwala wskazać miejsca w których zagrożone jest bezpieczeństwo oraz porządek publiczny, a każdy sygnał jest przez policjantów sprawdzany. Korzystaj z aplikacji: KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA.

Od kilku lat działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, dzięki której mieszkańcy mogą anonimowo wskazać miejsca, które według nich są zagrożone. Narzędzie to służy głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców.

Dzięki funkcjonowaniu KMZB miejscowa policja otrzymuje szereg sygnałów przekazywanych przez mieszkańców powiatu, które następnie wykorzystywane są podczas dyslokowania patroli oraz do wskazywania właściwych zadań dla funkcjonariuszy.

Zdecydowana większość zgłoszeń dotyczy informacji od mieszkańców o nieprawidłowym parkowaniu, przekraczaniu dozwolonej prędkości, spożywaniu alkoholu w miejscach niedozwolonych, dzikich wysypiskach śmieci czy też niewłaściwej infrastruktury drogowej.

Obsługa Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest bardzo prosta. Wystarczy wejść na stronę internetową. Jako pierwszy pojawi się baner KMZB. Po kliknięciu otwiera się informacja o tym, co to jest KMZB i do czego służy. Znajduje się tam również odnośnik do mapy, jest także możliwość korzystania z narzędzia bez przechodzenia na inne strony. Należy uważnie przeczytać regulamin, zatwierdzić go i już można przekazywać policjantom informacje o niepokojących nas zjawiskach. Aby usprawnić komunikację, zostało przygotowane specjalne ikony, które umożliwiają szybkie i sprawne precyzowanie zagrożeń i nanoszenie ich na mapę. Policja ma 2 dni na podjęcie zgłoszenia i 5 dni na jego weryfikację. Jeśli informacja potwierdzi się, policjanci nadają jej status „potwierdzone” i dążą do usunięcia konkretnego zagrożenia. Do działań w razie potrzeby, angażowane są także inne służby.

Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania interwencji, które potrzebują natychmiastowej reakcji funkcjonariuszy. W takich przypadkach należy kontaktować się bezpośrednio pod numerem alarmowym 112. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.

 

Czeskie alkohole

Policja apeluje do mieszkańców, aby nie dokonywali zakupu alkoholu niewiadomego pochodzenia, a w szczególności alkoholu metylowego pochodzącego z Republiki Czeskiej z uwagi na liczne doniesienia dotyczące zatruć takim alkoholem, które miały miejsce na terenie Republiki Czeskiej.

Pamiętajmy, aby kupując alkohol sprawdzić źródło jego pochodzenia.

 

Bezpieczny senior

Seniorze nie daj się oszukać

Policjanci  apelują do wszystkich mieszkańców naszego powiatu, aby zachowali czujność w kontakcie telefonicznym z osobą, która podaje się za naszego krewnego, siostrzeńca, bratanka, synową, wnuczka i oczekuje pomocy finansowej, zwykle dużej sumy pieniędzy na różne cele.

Pamiętajmy, aby sprawdzać wiarygodność dzwoniących do nas osób, nie ufać obcym i o każdym budzącym wątpliwość kontakcie z osobą podającą się za krewnych należy informować Policję. 

 

Uważajmy na kieszonkowców - Zastrzegajmy dokumenty tożsamości

Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych.

Co robić w przypadku utraty dokumentów?

ZGUBIONE DOKUMENTY MOŻNA ZASTRZEGAĆ WYŁĄCZNIE W BANKACH - OKOŁO 22.000 PLACÓWEK W CAŁYM KRAJU (nie trzeba nawet mieć konta bankowego):

Natychmiast zastrzec je w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE - w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób nie będących jego klientami.

Powiadomić Policję (gdy utracono je w wyniku kradzieży).

Zawiadomić najbliższy organ gminy lub placówkę konsularną i wyrobić nowy dokument. Informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się  na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

NIE DAJ SIĘ NABRAĆ!

Nie daj się nabrać, sprawdź za nim podpiszesz. Nierozważne zawarcie umowy może doprowadzić do utraty dorobku życia. Pamiętaj o czterech głównych zasadach.

Celem kampanii społecznej – nie daj się nabrać. Sprawdź za nim podpiszesz – jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na ryzyko związane z zawieraniem umów, pożyczek zwłaszcza krótkoterminowych tzw. „chwilówek” oraz korzystanie z usług finansowych nie podlegającym szczególnemu nadzorowi państwa. Zwłaszcza teraz w okresie przedświątecznym kuszą nas agresywne reklamy do korzystania z szybkich pożyczek. Często nieświadomi, że „łatwe pieniądze” mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy procent. Pożyczkobiorcy ulegają pokusie „szybkiej gotówki” często nie zdając sobie sprawy z konsekwencji, a to może doprowadzić nawet do utraty dorobku życia. Z bohaterami kampanii może zidentyfikować się prawie każdy. Przykładem jest pani Krystyna, która zastanawiała się nad zaciągnięciem pożyczki na Święta Bożego Narodzenia w wysokości czterech tysięcy złotych. Ostatecznie się na nią nie zdecyduje, ale na stronie internetowej kampanii www.zanim-podpiszesz.pl będzie można śledzić, jak każdego dnia zwiększałby się jej dług, a wraz z nim stres i frustracja.  

Oto cztery zasady bezpiecznego zasięgnięcia pożyczki :

1. Sprawdź wiarygodność firmy.

2. Policz całkowity koszt pożyczki.

3. Dokładnie przeczytaj umowę.

4. Nie podpisuj, jeśli nie rozumiesz.

Powrót na górę strony