Obywatelskie ujęcie z policyjnym wsparciem
Policjantem jest się przez 24 godziny, co niejednokrotnie udowadniają podjęte przez policjantów działania poza służbą. Na pochwałę zasługują i są wzorem do naśladowania także obywatelskie zatrzymania. Na takie zasługuje mieszkaniec Wałcza, który zatrzymał sprawcę kradzieży sklepowej. Z pomocą przyszedł policjant będący po służbie.
Do zdarzenia doszło w godzinach wieczornych na terenie Wałcza, kiedy to 43- letni mieszkaniec Wałcza zauważył sprawcę kradzieży sklepowej. Mężczyzna dokonując zakupów zauważył jak inny młody mężczyzna ściąga z półki dwie butelki alkoholu, po czym przekracza linię kas i opuszcza sklep nie płacąc za towar.
43- latek przerwał dokonywanie swoich zakupów i ruszył w pogoń za jak się póżniej okazało 24- letnim złodziejem, którego ujął i wrócił z nim do sklepu. Tam udał się nim do pomieszczenia socjalnego w towarzystwie kierowniczki sklepu. Złodziej na polecenie 43- latka odłożył alkohol i nagle zaczął być w stosunku do niego agresywny i wulgarny, aż w końcu doszło do szarpaniny między mężczyznami. 24- latek uderzył kilkukrotnie z pięści w głowę 43- latka powodując u niego rozcięcie łuku brwiowego.
Krzyki i hałasy słychać było na terenie sklepu, gdzie akurat zakupów dokonywał st. asp. Łukasz Szwerkolt- kierownik Ogniwa Patrolowo- Interwencyjnego wałeckiej komendy. Policjant od razu ruszył w kierunku pomieszczenia socjalnego, skąd dochodziły hałasy.
Funkcjonariusz obezwładnił młodego sprawcę używając siły fizycznej. Przybyły na miejsce patrol policjantów zatrzymał złodzieja, a następnie doprowadził do jednostki celem wytrzeźwienia. Po wytrzeźwieniu sprawca usłyszał zarzut uszkodzenia ciała i odpowie także za popełnione wykroczenia. Według Kodeksu Karnego: Kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Właściwa postawa 43 latka zasługuje na pochwałę i jest godna uznania za szybką reakcję. Wezwane ne miejsce pogotowie ratunkowe zabrało 43- latka do szpitala celem zaopatrzenia rany i wykonania badań lekarskich.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa. Następnie taką osobę należy niezwłocznie przekazać funkcjonariuszom Policji.
Kiedy widzi się coś niepokojącego, najlepiej natychmiast zadzwonić pod numer alarmowy 112 - zachęcamy nawet do zgłaszania anonimowego. Niektórzy pomaganie mają "we krwi". Jednak nasze bezpieczeństwo musi być zawsze na pierwszym planie.