Aktualności

Nasza koleżanka dzielnicowa st. sierż. Żaneta Stańczak laureatką ogólnopolskiego konkursu ”Policjant, który mi pomógł”

Data publikacji 27.06.2024

Ogólnopolski Konkurs pn. „Policjant, który mi pomógł” ma na celu promocję postaw i umiejętności policjantów osobiście zaangażowanych w pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem lub poszkodowanym w wyniku nieszczęśliwych wypadków. Policjantka dzielnicowa st. sierż. Żaneta Stańczak decyzją Komisji do takich policjantów należy, dlatego też została jedną z pięciu laureatów XVII edycji Konkursu.

Do policji wstąpiła w dniu 30 grudnia 2015 roku. Myśl o założeniu „niebieskiego” munduru zrodziła się po tym, jak odbywała w wałeckiej jednostce półroczny staż i przyglądała się pracy policjantów. Szkolenie zawodowe podstawowe ukończyła w 2016 r wówczas w Wyższej Szkole Oficerskiej Policji, a  obecnej Akademii Policyjnej w Szczytnie. Po ukończeniu kursu służyła w   Komendzie Miejskiej Policji w Bydgoszczy w Wydziale Ruchu Drogowego.

Do Wałcza jednak wróciła za swoją miłością, obecnym małżonkiem (również policjantem) w 2019 roku. W Komendzie Powiatowej Policji w Wałczu pracowała na stanowisku referenta Zespołu ds. Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Wydziału Prewencji, a po roku została dzielnicową w Posterunku Policji w Tucznie. Na stanowisku dzielnicowej mogła wykazać się w swojej misji charytatywnej. W pełnieniu tego ważnego zadania jako policjantki dzielnicowej zawsze pamiętała o drugim człowieku.

Przykładem jest jej wyróżnienie w konkursie „Policjant, który mi pomógł”. St. sierż. Żaneta Stańczak jak i wszyscy dzielnicowi każdego dnia w służbie spotykają się z przemocą w rodzinie. Znany jest im ból, strach i łzy ofiar przemocy i na ogół obraz rozbitych mebli w mieszkaniu, brudnych ścian itp. Ona nigdy nie pozostaje obojętna na takie widoki. Tak też było w przypadku podopiecznej ofiary przemocy w rodzinie, która jak się później okazało jako dziecko także doznawała przemocy psychicznej i fizycznej ze strony ojca. Kobieta wychowuje samotnie chorą córkę, a w mieszkaniu tak jak i u wielu ofiar przemocy brakowało wielu najpotrzebniejszych rzeczy. Policjantka angażuje się zawsze tam, gdzie potrzebna jest pomoc.

Swoją podopieczną zajmuje się od czterech lat, bo ofiary przemocy potrzebują ogromnego wsparcia. Pomogła wtedy, kiedy brakowało w domu pralki, gdy pusta była lodówka, brak był podstawowego umeblowania czy przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy zepsuł się piec i w domu było zimno. Dzięki jej postawie kobieta i jej dziecko nie marzły zimą i nie były głodne, a dziewczynka otrzymała także regał na książki, który bardzo chciała. W pomoc zaangażowali się także przełożeni, koledzy i koleżanki z pracy, jak i pracownicy Policji przygotowując świąteczną paczkę. W swojej dzielnicy st. sierż. Żaneta Stańczak znana jest jako konkretna o wielkim sercu policjantka.

Fenomenalnie wpisuje się w rolę dzielnicowej. St. sierż. Żaneta Stańczak prywatnie skończyła studnia wyższe na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na kierunku pedagogika, specjalność- resocjalizacja. Jest szczęśliwą mężatką i mamą 2 letniego Franciszka. Poza godzinami pracy spełnia się w roli kuratora społecznego. Gratulujemy z całego serca naszej koleżance tak pięknego i zaszczytnego wyróżnienia. Jesteśmy z niej dumni. Twoje wyróżnienie i osiągnięcie niech będzie inspiracją dla nas wszystkich!

Oficjalne uroczystości związane z wręczeniem wyróżnień, odbędą się podczas Centralnych Obchodów Święta Policji w Warszawie. Będzie tam również nasza koleżanka.

  • policjantka z bukietem kwiatów w tle radiowóz
    1
  • policjantka  w tle radiowóz
    2
Powrót na górę strony