Policjanci rozmawiali z młodzieżą o handlu ludźmi
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wałczu spotkali się z licealistami aby poruszyć temat handlu ludźmi. Celem spotkania było uświadomienie młodzieży o zagrożeniach wynikających z wyjazdów za granicę w ramach turystycznych czy zarobkowych. w Handel ludźmi stanowi jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolności i godność ludzką.
Czas przed wakacjami to dobra okazja do spotkań z młodzieżą na różne tematy o bezpieczeństwie. Jednym z nich jaki poruszają policjanci były treści o handlu ludźmi. Przestępstwo to określane jest często jako współczesne niewolnictwo.
Podczas spotkania z licealistami PCKZi U w Wałczu funkcjonariusze przestrzegali przed zagrożeniami związanych między innymi z poszukiwaniem pracy za granicą. Informowali o tym, jak nie paść ofiarą handlu ludźmi oraz gdzie szukać pomocy w sytuacjach wskazujących na to, że mamy do czynienia z tego rodzaju zjawiskiem.
W trakcie spotkania z młodzieżą przedstawiono główne zagadnienia związane z handlem „żywym towarem”, metodami pozyskiwania osób, wskazując przy tym na różne formy i skalę tego zjawiska oraz sposoby niwelowania i unikania zagrożeń. Spotkanie to było również okazją do tego, aby porozmawiać z młodzieżą o bezpiecznym spędzaniu czasu na kąpielisku.
Wyjeżdżając do pracy za granicę:
• Uważaj na ogłoszenia w których pracodawca proponuje wysokie zarobki, za pracę nie wymagającą szczególnych kwalifikacji, ani znajomości języka obcego.
• Sprawdź czy pośrednik lub agencja zatrudnienia działają legalnie.
• Zawsze domagaj się umowy o pracę, najlepiej w języku polskim i nigdy nie podpisuj dokumentów, których nie rozumiesz.
• Zabierz ze sobą adres i numer telefonu najbliższego polskiego konsulatu w kraju do którego jedziesz.
• Zadbaj o to by mieć telefon komórkowy z aktywnym roamingiem lub bez simlocka, by włożyć kartę SIM kraju w którym przebywasz i mieć kontakt z bliskimi. Wcześniej ustal z nimi sposób powiadamiania o ewentualnym niebezpieczeństwie.