Aktualności

„Rower to łatwy łup- nie zabezpieczając go, pomagasz złodziejowi”

Data publikacji 14.09.2021

Wiosną i latem dla części z nas rower to doskonały środek transportu. Jednak miłośnicy korzystają z jazdy jednośladem w porze jesieni, a nawet zimą. Niestety rower to łatwy łup dla złodziei. Pozostawiając jednoślad bez zabezpieczenia pomagamy złodziejowi. Policjanci podpowiadają jak zabezpieczyć jednoślad przed kradzieżą.

Kilka dni temu do jednostki policji w Wałcz zatelefonowała pokrzywdzona kobieta informując policjantów o kradzieży swojego roweru. Takich zgłoszeń funkcjonariusze otrzymują najwięcej w okresie wiosenno- letnim co nie oznacza, że jednoślady „ nie giną” w późniejszych porach roku.

W wielu przypadkach osoba zawiadamiająca o kradzieży tłumaczy, że zostawiła rower tylko „na chwilę” np. przed sklepem, szpitalem przed własnym blokiem albo na klatce schodowej- nie zabezpieczając mienia w żaden sposób. Niezabezpieczone rowery giną także spod szkół, a nawet z terenu własnych posesji.

Powiedzenie „Okazja czyni złodzieja” - bardzo się potwierdza. Pozostawiając rower, zwłaszcza nowy musimy liczyć się z tym, że nie wszyscy ludzie są uczciwi, a złodziej wykorzysta każdą okazję. Dlatego warto rower wyposażyć nawet w kilka dodatkowych zabezpieczeń. Jednym ze sposobów, który może chronić przed kradzieżą, ale przede wszystkim pozwala na późniejszą identyfikację roweru lub jego właściciela jest jego oznakowanie.

Znakowanie mienia można przeprowadzić w każdej jednostce policji za wcześniejszym ustaleniem spotkania w tym celu. Znakowanie jest całkowicie bezpłatne.

Aby zminimalizować prawdopodobieństwo kradzieży naszego roweru i przeciwdziałać takim zdarzeniom należy przestrzegać następujących zasad:

- oznakuj swój rower, gdyż brak cech identyfikacyjnych uniemożliwia często ustalenie właściciela odzyskanego roweru,

- przypinając rower, najlepiej przypiąć jednocześnie ramę i koło,

- nigdy nie zostawiaj niezabezpieczonego roweru nawet na chwilkę,

- zanotuj markę i typ roweru, zrób mu zdjęcie telefonem komórkowym,

- przy zakupie roweru pamiętaj, aby sprzedawca zawsze wpisał do karty gwarancyjnej numer seryjny roweru który kupujesz,

- nie pozostawiaj swojego jednośladu bez opieki, jeżeli musisz go zostawić zwłaszcza w miejscach o dużym natężeniu ruchu , załóż tzw. „blokadę” i staraj się mieć go na „oku”,

- zwróć uwagę na osoby obce kręcące się po klatkach schodowych, zainteresuj się nimi, zapytaj czego lub kogo szukają, zapamiętaj ich wygląd. Twoje spostrzeżenia mogą być pomocne przy ustaleniu tożsamości ewentualnych złodziei,

- nie kupuj okazjonalnie roweru od nieznanej osoby – może być kradziony.

- zachowaj kartę gwarancyjną roweru, a jeśli jej nie posiadasz to spisz nr fabryczny, nazwę roweru i jego znaki szczególne np. otarcia.

Pamiętajmy! To my sami w pierwszej kolejności jesteśmy odpowiedzialni za prawidłowe zabezpieczenie naszego mienia.

 

  • naklejka na ramie hulajnogi, w tle chodnik
    1
  • chłopiec trzyma w ręce mini kartę rowerową,  w tle rowery
    2
  • policjanci znakują rowery w tle zabudowania
    3
  • rowerzyści w tle namiot a w nim policjant i inni rowerzyści
    4
  • dziewczynka trzyma odblask,  w tle rower
    5
Powrót na górę strony