„Rowerem bezpiecznie” - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Wałczu

Aktualności

„Rowerem bezpiecznie”

Rowerzyści są wszędzie i jest ich coraz więcej. Zasadniczo mają obowiązek jechać drogą dla rowerów, ale w zależności od warunków mogą też jeździć po jezdni, po przejściu dla pieszych, po chodniku. Policjanci z wałeckiej drogówki przeprowadzili działania w trosce o bezpieczeństwo cyklistów skierowane także do kierowców.

Kierujący rowerem jest jednym z uczestników ruchu drogowego najbardziej narażonym na skutki zdarzeń drogowych. Dlatego też wałecka drogówka co jakiś czas prowadzi działania celem poprawy bezpieczeństwa cyklistów. Prowadzone akcje to także promocja zalet bezpiecznej jazdy rowerem.

Poprzez te działania policjanci pragną zaapelować do rowerzystów o rozsądek, wyobraźnię i odpowiedzialność na drodze, a do kierujących pojazdami o zwrócenie szczególnej uwagi na rowerzystów. Przejazd dla rowerzystów jest kontynuacją ścieżki rowerowej przez jezdnię. I właśnie o pierwszeństwie na przejeździe rowerowym mundurowi rozmawiali z uczestnikami ruchu.

Podstawowym wyznacznikiem kto ma pierwszeństwo na przejeździe rowerowym są znaki drogowe. Podczas dzisiejszego spotkania z rowerzystami i kierowcami policjanci zwracali szczególnie uwagę na ważną zasadę: bez względu na pierwszeństwo należy zwracać uwagę na zachowanie innych uczestników ruchu, którzy mogą nie znać przepisów i unikać sytuacji niebezpiecznych. Mundurowi przypominali o zasadzie ograniczonego zaufania. Wjechanie przez cyklistę na przejazd rowerowy z dużą prędkością zawsze stwarza groźną sytuację.

Wjechanie na taki przejazd bez uważnej obserwacji może oznaczać, że cyklista będzie współwinnymi zdarzenia. Każdy rowerzysta otrzymał od policjantów ulotkę o ekologicznej i bezpiecznej jeździe rowerem. Najmłodsi zaś naklejkę z bohaterem znanej im kreskówki SpongeBob, odblask i mini paszport roweru. Pamiętajmy, że mimo tego, że przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku korzystania przez rowerzystów z kasków ochronnych czy kamizelek odblaskowych, warto je używać. Zakładając kask chronimy głowę przed groźnymi urazami, a kamizelka odblaskowa sprawia, że jesteśmy widoczni dla innych kierowców z większej odległości. Niebezpieczna jest także jazda w słuchawkach. Nie słysząc co się wokół nas dzieje, możemy nie być w stanie w porę zareagować.Policjanci życzyli rowerzystom miłej i bezpiecznej jazdy.

 

Rowerzysto pamiętaj!

* Pierwszeństwo roweru na przejeździe rowerowym zależy m.in. od kierunku, z którego nadjeżdża samochód.

* W wyjątkowych sytuacjach rowerzysta może przejeżdżać rowerem po przejściu dla pieszych.

* Jazda dwóch rowerzystów po jezdni obok siebie, poza wyjątkowymi sytuacjami, jest zabroniona.

* Pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania, bezpieczeństwie swoim i innych uczestników ruchu.

 • Dziewczynka na rowerze, obok policjant, w tle droga
  1
 • policjanci, w tle pojazdy i ulica
  2
 • policjanci rozmawiają z rowerzystą, w tle ulica
  3
 • policjanci rozmawiają z kierowcą osobówki, w tle zabudowania i droga osiedlowa
  4
 • policjanci rozmawiają z kierowcą osobówki, w tle zabudowania i droga osiedlowa
  5
 • policjanci rozmawiają z kursantem pojazdu nauki jazdy, w tle zabudowania i droga osiedlowa
  6
 • policjanci rozmawiają z kierowcą osobówki, w tle zabudowania i droga osiedlowa
  7
 • policjanci rozmawiają z kierowcą osobówki, w tle zabudowania i droga osiedlowa
  8
 • policjanci rozmawiają z kierowcą osobówki, w tle zabudowania i droga osiedlowa
  9
 • BUS na drodze, przy przejściu dla pieszych kobieta i dziecko na rowerze
  10
 • mała rowerzystka chwali się otrzymanymi gadżetami, w tle droga rowerowa
  11