Aktualności

„Przed wyruszeniem oczyść auto ze śniegu i lodu”

W całym kraju spadła kilkucentymetrowa warstwa śniegu. Odpowiednie przygotowanie naszego pojazdu przed zimą, połączone z rozsądną jazdą, to gwarancja bezpieczeństwa dla samego kierującego, jak i dla jego bliskich i innych uczestników ruchu drogowego. Policjanci z drogówki wałeckiej przypominają o obowiązku i ważności odśnieżenia pojazdu.

Jadąc autem pokrytym śniegiem lub z oszronionymi szybami kierowca naraża na niebezpieczeństwo siebie i innych. Pozbawia się widoczności i kontroli nad tym, co dzieje się na drodze. Taka sytuacja plus złe warunki atmosferyczne może mieć tragiczne skutki. Kierowca takiego pojazdu nie ma możliwości zobaczyć pieszego, nawet w pełnym świetle, nie widzi nawet innych pojazdów.

Porusza się na wyczucie zagrażając wszystkim na drodze.  Policjanci z Wałcza przypominają jak ważną czynnością jest odśnieżenie pojazdu przed podróżą. Poświęconych kilka dodatkowych minut to gwarancja bezpieczeństwa dla samego kierującego ale i wszystkich użytkowników drogi. Zaniedbanie, to może doprowadzić do wypadku. Wystarczy poświecić kilka minut na właściwe przygotowanie auta przed podróżą.

Aby zapewnić sobie maksimum widoczności powinniśmy oczyścić czy odmrozić wszystkie szyby. Musimy także usunąć zalegającą warstwę śniegu cz lodu na dachu pojazdu, który w trakcie jazdy mógłby spadając stworzyć dodatkowe zagrożenie. Dotyczy zarówno kierowców aut osobowych, jak i kierowców wysokich samochodów ciężarowych.

Jeśli panują trudne warunki atmosferyczne najlepiej zostać w domu, jeśli nie musimy wyruszać w drogę. Konsekwencje dla kierowcy, który nie stosuje się do powyższych przepisów mogą być dosyć przykre. Za poruszanie się nieprawidłowo odśnieżonym autem kierowca może zostać ukarany mandatem do 500 złotych.

Ku przestrodze: Z dachu samochodu ciężarowego podczas jazdy zsunęła się lodowa bryła i spadła na przednią szybę autobusu, rozbijając ją. Odłamki szkła lekko poraniły kierowcę. Pasażerom nic się nie stało. 25-letni kierowca autobusu jechał krajową "dziesiątką" w kierunku Wałcza. W pewnej chwili zauważył, jak z jadącego z przeciwka pojazdu typu bus, odrywa się płat lodu i leci prosto na niego.

Niestety, bryła lodu zatrzymała się na przedniej szybie autobusu, rozbijając ją. - Wszystko działo się bardzo szybko. Odłamki szkła raniły dłonie kierowcy autobusu. 16 pasażerom nic się nie stało.

Art. 66. 1. Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:
1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;
5) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;

Oznacza to, że odśnieżone powinny być także boczne lusterka. Tylko ich całkowite oczyszczenie z lodu i śniegu zapewni nam dostateczne pole widzenia, tak ważne w sytuacji np. zmiany pasa ruchu.

  • autokar przewożący pasażerów z rozbitą przednią szybą, w tle parking samochodowy
    1