„W trosce o bezpieczny przewóz dzieci” - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Wałczu

Aktualności

„W trosce o bezpieczny przewóz dzieci”

Najważniejsze czynniki, mające decydujący wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego i nazywane czynnikami sprawczymi wypadków to: człowiek, droga i pojazd. Z nich najistotniejszy jest człowiek, który ma zazwyczaj wpływ także na pozostałe czynniki. O tych czynnikach rozmawiali policjanci wałeckiej drogówki z kierowcami przewożącymi dzieci i młodzież do placówek oświatowych w gminie Wałcz.

Najwięcej wypadków drogowych, bo ok. 75%, powodują kierujący pojazdami. Głównymi przyczynami wypadków są: jazda w stanie nietrzeźwości, a także niedostosowanie prędkości do warunków ruchu na drodze, nieprzestrzeganie zasad pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie i nieprawidłowe wykonywanie manewrów skręcania.

Zwiększenie ryzyka wypadku komunikacyjnego może być spowodowane również złym samopoczuciem kierowcy, w szczególności zmęczeniem. O tych wszystkich najważniejszych czynnikach mających decydujący wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego rozmawiali policjanci Wydziału Ruchu Drogowego wałeckiej Policji, funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego z przewoźnikami dowożącymi dzieci i młodzież do szkół z terenu gminy Wałcz.

Policjanci omówili najważniejsze przepisy ruchu drogowego, jak i ostatnie zmiany w przepisach oraz przedstawili statystyki wypadków drogowych zaistniałe na terenie powiatu. Na barkach kierowcy pojazdu spoczywają liczne obowiązki i obostrzenia. Jednak w autobusach, z definicji przystosowanych do przewozu dziewięciu lub więcej pasażerów, również od tych ostatnich zależy komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Tematyka zorganizowanego spotkania dotyczyła głównie warunków technicznych pojazdów, wymaganych dokumentów, odpowiedzialności jaka spoczywa na kierowcy za przewóz osób a zwłaszcza dzieci. Lekceważenie zapinania pasów bezpieczeństwa w autobusach, jeśli są w nie wyposażone nie zasługuje na pochwałę. To stworzenie zagrożenia dla osoby, która nie zapięła pasów i współpasażerów- przypominali mundurowi.

Bezpieczeństwo uczniów to nasz priorytet- mówili podczas spotkania kierowcy. Najistotniejszym i bardzo ważnym czynnikiem podkreślali funkcjonariusze jest to, aby pojazdy, które dowożą dzieci do szkół, były jak najnowsze i odznaczały się najwyższym poziomem bezpieczeństwa.

Uczestniczący w spotkaniu przedstawiciel ITD przypomina: w razie jakichkolwiek wątpliwości można zwrócić się o sprawdzenie stanu technicznego autobusu, jak i kwalifikacji kierowcy do Policji lub Inspekcji Transportu Drogowego – na kontrole tego typu zazwyczaj trzeba umawiać się z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Ponadto policjanci informują:

Narażenie najmłodszych na niebezpieczeństwo podczas przewożenia samochodem jest karane mandatem w wysokości 150 zł oraz 6 punktami karnymi. Policja może nałożyć taką grzywnę na kierowców, którzy nie tylko przewożą dzieci bez fotelika, ale także w sytuacji, w której jest on nieprawidłowo przymocowany.

  • policjanci i przewoźnicy w klasie szkolnej w tle sala
    2
  • policjanci i przewoźnicy w klasie szkolnej w tle sala
    2