Aktualności

„Nie tylko dla najmłodszych”

Data publikacji 10.12.2020

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wałczu od 2010r realizują program policji zachodniopomorskiej „Bezpieczny senior”. W ramach programu organizują spotkania z najstarszymi mieszkańcami powiatu, w trakcie których poruszają tematy związane z bezpieczeństwem seniorów. Tym razem spotkanie było niezapowiedzianą niespodzianką. Prezentem było pojawienie się Policyjnego Mikołaja, wszak nie tylko najmłodsi czekają na tą wizytę.

Któż nie ekscytuje się tematem związanym z Mikołajem. Ta niezwykła i magiczna atmosfera udziela się wszystkim. Wczoraj za sprawą policjantów z Wałcza i strażników gminnych udzieliła się pracownikom domu oraz seniorom z Dziennego Domu Pomocy przy ulicy Kościuszki w Wałczu.

Przed dziesięciu laty po raz pierwszy mundurowi usłyszeli podziękowania od seniorów, za pamięć o nich- o najstarszych mieszkańcach powiatu. Od tamtego czasu spotkania z seniorami odbywają się cyklicznie. To wizyty w siedzibie u seniorów, wspólne spotkania u przedszkolaków itp. Tematyka bywa różnorodna w której głównie chodzi o bezpieczeństwo seniorów. Seniorzy padają ofiarami kradzieży, włamań i oszustw.

Przestępcy wykorzystują łatwowierność i obniżony poziom czujności starszych i samotnych osób. Jednym z najczęściej popełnianych przestępstw na szkodę osób starszych jest oszustwo dokonywane metodami „na wnuczka” i „na policjanta”. Jest ono szczególnie dotkliwe, ponieważ bardzo często seniorzy w wyniku działania oszustów tracą oszczędności całego życia.

Oszuści grają na uczuciach osób starszych i potrafią nimi manipulować. Osoby starsze, samotne, emerytów, łatwiej jest przekonać np. do tego, że jeśli wpłacą określoną sumę pieniędzy uzyskają dodatek do emerytury czy renty. Przestępca telefonuje do ofiary rozpoczynając rozmowę, nie przedstawia się, w zależności od głosu mówi babciu/dziadku, ciociu/wujku „To ja. Nie poznajesz mnie”.

Tak ukierunkowuje ofiarę, żeby ta sama podała mu imię osoby dla siebie bliskiej. Schemat działania oszustów metodą „na policjanta” jest taki sam. Z tym, że jeszcze w trakcie pierwszego połączenia rozmowa nagle zostaje przerwana lub też zaraz po jej zakończeniu, do pokrzywdzonej/go dzwoni osoba podająca się za policjanta lub funkcjonariusza CBŚP i mówi, że wie o wcześniejszym telefonie i że Policja właśnie prowadzi działania czy akcję mającą na celu zatrzymanie sprawców, którzy przed chwilą dzwonili. Prosi o przekazanie im pieniędzy.

Jednocześnie zapewnia, że wszystko jest kontrolowane przez Policję. Namawia seniora do współpracy argumentując to zatrzymaniem przestępców i uniknięciem przez innych potencjalnych pokrzywdzonych życiowego dramatu. Przekazując pieniądze osoba pokrzywdzona widzi je po raz ostatni. Policjanci podczas spotkań mówią o zasadach jakimi należy się kierować i pamiętać w przypadku otrzymania takiego telefonu. Wczorajsza wizyta to prezent dla seniorów od mundurowych bo senior to jest KTOŚ, seniorzy to skarbnica wiedzy.

Dla dorosłych Mikołaj bywa jednym z najważniejszych symboli dzieciństwa. Spotkanie z policyjnym Mikołajem pomogło wrócić seniorom choć na chwilę do czasów dzieciństwa. Policjanci i strażnicy gminni wręczyli na ręce kierownika DDP słodką paczkę dla seniorów a obecny na spotkaniu brat zakonnik wręczył Wigilijny opłatek.

Na koniec był wspólny śpiew kolęd.

 

 • wspólne zdjęcie z seniorami, w tle budynek, w oknach seniorzy
  1
 • Mikołaj i policyjna maskotka podchodzą do Pani kierownik DPS, w tle garaże i zaparkowany samochód
  2
 • przybyli goście pozdrawiają seniorów będących w oknach DDP
  3
 • Mikołaj i maskotka podchodzą do seniorów będących w oknach
  4
 • Mikołaj i policyjna maskotka rozmawiają z seniorami z okna budynku DDP i przekazują słodką paczkę
  5
 • Mikołaj i policyjna maskotka rozmawiają z seniorami z okna budynku DDP i przekazują słodką paczkę
  5
 • Mikołaj i policyjna maskotka rozmawiają z seniorami z okna budynku DDP i przekazują słodką paczkę
  5
 • Mikołaj i policyjna maskotka rozmawiają z seniorami z okna budynku DDP i przekazują słodką paczkę
  5
 • Mikołaj i policyjna maskotka rozmawiają z seniorami z okna budynku DDP i przekazują słodką paczkę
  5

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 6.4 MB)

Pliki do pobrania

 • 1
  13.83 KB
Powrót na górę strony