Aktualności

„Z odblaskami z pokolenia na pokolenie”

Data publikacji 27.11.2020

Jak ważne jest noszenie odblasków wiedzą nawet najmłodsi. Policjanci zachęcają do noszenia elementów odblaskowych wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, a zwłaszcza w miejscach niedoświetlonych lub słabo oświetlonych. Ostatnio mundurowi z Wałcza apelowali o noszenie elementów odblaskowych w Tucznie z hasłem przewodnim „Z odblaskami z pokolenia na pokolenie”.

O odblaskach i ich ważności w bezpieczeństwie niechronionych uczestników ruchu drogowego słychać cały czas. Zwłaszcza w porze jesienno- zimowej policjanci ciągle o nich przypominają. Używanie elementów odblaskowych przez pieszych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować życie.

Dzięki odblaskom, kierowcy mogą zobaczyć pieszego lub rowerzystę z odległości nawet 150 metrów. Gdy pieszy lub rowerzysta nie ma odblasków, odległość ta zmniejsza się nawet 3-4 krotnie. To często nie daje szansy kierowcy na prawidłową reakcję i może skończyć się tragicznie. Tym razem o ważności elementów odblaskowych policjanci przypominali w Tucznie, gdzie dochodziło do potrąceń pieszych ze skutkiem śmiertelnym.

Poprzez prowadzone działania pod hasłem „Z odblaskami z pokolenia na pokolenie” policjanci apelowali do seniorów, rodziców i opiekunów najmłodszego pokolenia o promowanie odblaskowych światełek. Większość osób pieszych i rowerzystów wie, jak ważne są odblaski. Niestety zdarzają się osoby, które lekceważą ich używanie, tłumacząc: po co?, nie chodzę nocą, czy...nie pasują do mojego ubioru” wyjaśniają policjanci.

Pamiętajmy! Odblaski to rewia mody co odstrasza samochody! Policjanci apelują!

Przypominajmy o odblaskach swoim rodzicom, dziadkom, znajomym i dzieciom. Małe migoczące światełko może uratować życie. Piesi, którzy poruszają się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

W przepisach przewidziano wyjątek, zgodnie z którym pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Policjanci proszą o noszenie elementów odblaskowych także w terenie zabudowanym. Odblaski są ważne zwłaszcza przy przechodzeniu na drugą stronę ulicy.

Do promowania odblasków wraz z policjantami włączyła się Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wałczu oraz w Mirosławcu, dzięki której wspólnie wykonane zostały banery fluorescencyjne promujące odblaski.

 • bajkowa zebra przechodząca przez przejście dla pieszych, ma na sobie odblaskową kamizelkę, obok na niebieskim tel odblaskowa żółta kamizelka, pod spodem napisz "Świeć przykładem" logo Policja Wałcz i skrót MKRPA
  1
 • policjant wręcza odblask starszej ko0biecie, w tle policjanci i budynek posterunku policji
  2
 • policjant wręcza odblask starszej ko0biecie, w tle policjanci i budynek posterunku policji
  3
 • policjantka zakłada kamizelkę seniorowi, w tle policjanci i posterunek Policji
  4
 • rowerzysta prezentuje na sobie otrzymaną kamizelkę, obok policjanci i posterunek policji
  5
 • policjant ubiera rowerzystce kamizelkę, w tle policjanci i posterunek Policji
  6
 • policjant wręcza mężczyźnie odblaskową opaskę, w tle policjanci i zabudowania
  7
 • policjantka zakłada odblask na wózek inwalidzki, w tle policjanci
  8
 • policjanci i dziewczynka która dostała odblask pozują do zdjęcia w tle budynki mieskzlne
  9
 • policjanci wręczają odblaski kobiecie z dziećmi, w tle ulica i zabudowania
  10
 • policjant pochyla się nad dzieckiem wręcza odblask, w tle mama dziecka i policjantka
  11
 • policjanta pokazuje dziecku kamizelkę ze słonikiem, w tle zabudowania
  12
 • rodzina z dziećmi pozuje z policjanta do zdjęcia, dziecko w kamizelce, w tle ulica i zabudowania
  13
 • policjanci, mama i jej dziecko w kamizelce pozują do zdjęcia, w tle zarośla i zabudowania
  15
 • na banerze duża odblaskowa kamizelka nad przejściem dla pieszych, obok napis Bądź widoczny noś odblaski"- logo Policji i napis MKRPA i logo Urzędu Miasta
  16

Film 1

Pobierz plik 1 (format mp4 - rozmiar 10.4 MB)

Pliki do pobrania

 • 2
  17.64 KB
Powrót na górę strony