„Bez okularów, to tak jak bez uprawnień” - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Wałczu

Aktualności

„Bez okularów, to tak jak bez uprawnień”

Wczoraj na terenie Wałcza miał miejsce wypadek drogowy, w którym 18 letni kierujący potrącił pieszą na oznakowanym przejściu dla pieszych. 25 latka z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala. Kierujący tłumaczył, że nie zauważył pieszej- jak się okazało nie miał na nosie wymaganych okularów, jak polecił lekarz. Dobre widzenie podczas prowadzenia samochodu, to podstawa dla bezpieczeństwa naszego i pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Dobre widzenie podczas prowadzenia samochodu, zwłaszcza w bardzo dynamicznych warunkach, to podstawa dla bezpieczeństwa naszego i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Jeśli lekarz polecił jazdę w okularach, to kierowca musi je mieć na nosie. Wczoraj po godzinie 15.00 w Wałczu miał miejsce wypadek drogowy, w którym 18 letni kierujący fordem nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu pieszej znajdującej się na oznakowanym przejściu dla pieszych.

Młody kierowca przyznał się do spowodowania wypadku drogowego i jak wyjaśnił nie zauważył pieszej. 18 letni kierujący był trzeźwy. Ponadto podczas wykonywania dalszych czynności przez policjantów okazało się, że mężczyzna,w trakcie prowadzenia pojazdu nie miał założonych okularów, chociaż w prawie jazdy ma zapisane, że może prowadzić pojazd jedynie w okularach korekcyjnych. Policjanci będą badać okoliczności i przyczyny wypadku pod nadzorem prokuratora.

Niestosowanie się do zapisu, podczas poruszania się pojazdem, jest łamaniem prawa. To tak jak prowadzenie pojazdu bez uprawnień. 18 latek odpowie za spowodowanie wypadku drogowego oraz popełnione wykroczenie drogowe. 25 letnia pokrzywdzona kobieta doznała złamania miednicy i kości ramieniowej. Policjanci zatrzymali kierującemu dokument prawa jazdy. Za spowodowanie wypadku drogowego według kodeksu karnego grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Sąd może wymierzyć kierowcy zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 1 roku do 15 lat.

 

 

Policjanci przypominają:

 

Jeśli lekarz polecił jazdę w okularach, to kierowca musi je mieć na nosie. W przeciwnym razie może otrzymać mandat nawet do 500 zł za łamanie przepisów o uprawnieniach do kierowania.

- Jeżeli na odwrocie prawa jazdy jest kod 01.01 oznacza to, że osoba prowadząc pojazd musi mieć założone okulary korekcyjne.

- Natomiast kod 01.06 oznacza, że może też używać szkieł kontaktowych.

 

Kierowanie pojazdem bez okularów lub soczewek kontaktowych traktowane jest jak jazda bez uprawnień. Grozi za to 500 złotowy mandat karny.