Współczesne niewolnictwo- o handlu ludźmi z młodzieżą
Policjanci z komendy w Wałczu, spotkali się z młodzieżą uczęszczającą do Zespołu Szkół nr 4, aby porozmawiać o handlu ludźmi. Licealiści dowiedzieli się, czym jest handel ludźmi i otrzymali wskazówki jak nie stać się jego ofiarą.
Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Wałczu spotkali się z uczniami Zespołu Szkół nr 4 czyli popularnego „Rolnika”, ażeby porozmawiać na temat zagrożeń wynikających z procederu handlu ludźmi. Spotkania o tej tematyce, mają na celu uświadomienie młodym ludziom jak poważnym problemem jest: przymusowa prostytucja i praca, czy handel dziećmi albo handel narządami. Problem handlu ludźmi może dotyczyć każdego-uświadamiali policjanci. Najskuteczniejszą obroną przed staniem się ofiarą tej współczesnej formy niewolnictwa jest wiedza. Spotkania z mundurowymi mają na celu przestrzec i uchronić młodzież przed podejmowaniem niewłaściwych decyzji związanych z wyjazdem za granicę. Chęć szybkiego zarobku czy podróży powoduje, że to najczęściej młodzi ludzie korzystają z ofert pracy za granicą, gdzie mogą zostać wykorzystani do niewolniczej pracy lub w celach seksualnych. Podczas spotkania młodzież dowiedziała się między innymi, czym jest handel ludźmi, jakie zasady bezpieczeństwa należy zachować przed wyjazdem, co zrobić, gdzie szukać pomocy w przypadku stania się ofiarą handlu ludźmi .
Wyjeżdżając za granicę kraju, pamiętaj :
-
Dopełnij wszelkich formalności;
-
Ubezpiecz się;
-
Nigdy nie oddawaj swojego paszportu i telefonu komórkowego pośrednikowi ani innym osobom;
-
Sprawdź, czy pośrednik oferujący Ci pracę działa legalnie;
-
Upewnij się , że Twój pracodawca istnieje;
-
Poinformuj najbliższych o miejscu pobytu i ustal zasady kontaktów np. raz w tygodniu o ustalonej porze. Ustal hasło, którym się posłużysz w przypadku ewentualnych kłopotów np. przekaż pozdrowienia dla kogoś kto nie istnieje;
-
Zrób kserokopię dokumentów oraz aktualne zdjęcie i zostaw bliskim osobom, zaufanym osobom.
-
Czytaj dokładnie to co podpisujesz, poproś o tłumaczenie umowy przygotowanej w obcym języku.
Na zakończenie policjanci zaprosili młodzież do obejrzenia filmu oraz spotów, których treści przedstawiały proceder handel ludźmi. Młodzież zaopatrywała się w broszury i ulotki z ważnymi informacjami omawianego zagadnienia.