Aktualności

Świadomość, prawa i obowiązki młodych osób- spotkanie z policjantami dzielnicowymi

Data publikacji 07.02.2023

Z chwilą wejścia w życie zmian w ustawie dla nieletnich wałeccy policjanci prowadzą spotkania edukacyjno- informacyjne w placówkach oświatowych aby przedstawić nowe zapisy oraz przypomnieć i uświadomić młode osoby o odpowiedzialność prawnej nieletnich. Podczas pogadanki profilaktycznej policjanci dzielnicowi przypominali kto to jest nieletni, co określa pojęcie czyn karalny i demoralizacja.

Głównym celem spotkania z uczniami jest zapoznanie dzieci i młodzieży z najważniejszymi przepisami zawartymi w Ustawie o Wspieraniu i Resocjalizacji  Nieletnich. Policjanci przypominali o odpowiedzialności prawnej, a także mówili o środkach wychowawczych jakie może zastosować Sąd wobec nieletniej osoby oraz wprowadzonych do ustawy uprawnieniach dyrektora szkoły.

Sporo czasu mundurowi poświęcają tematom, dotyczącym agresji elektronicznej- zjawisku cyberprzemocy, stalkingu. Młodzież musi mieć świadomość, że bezprawne użycie cudzego wizerunku - stanowi naruszenie dóbr osobistych. Policjanci wyjaśniali pojęcie demoralizacji czyli  naruszenie zasad współżycia społecznego, popełnienie czynu zabronionego, systematyczne uchylanie się od obowiązku szkolnego lub kształcenia zawodowego, używanie alkoholu lub innych środków w celu wprowadzenia się w stan odurzenia, uprawianie nierządu, włóczęgostwo, żebranie, używanie słów nieprzyzwoitych oraz pojęcie czynu karalnego jakim jest czyn zabroniony przez ustawę jako przestępstwo lub przestępstwo skarbowe oraz wykroczenie lub wykroczenie skarbowe.

Funkcjonariusze w rozmowie z uczniami aby lepiej zobrazować temat podają żywe przykłady negatywnych zachowań młodych osób, a tym samym zachęcają uczniów do dyskusji. Ostatnio takie spotkania policjanci przeprowadzili w Szkole Podstawowej nr 4, nr 1 w Wałczu oraz w Mirosławcu.


Kim jest nieletni? 1. Osoba, która ukończyła 10 lat, a nie ukończyła 18 lat, a przejawia zachowania świadczące o demoralizacji; 2. Osoba, która ukończyła 13 lat, a nie ukończyła lat 17 i dopuściła się popełnienia czynu zabronionego przez ustawę jako przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, albo wykroczenie lub wykroczenie skarbowe – w tym okresie nieletni odpowiada prawnie, natomiast po ukończeniu 17 roku życia odpowiada w pełni karnie, chyba, że zaszły podstawy do pociągnięcia nieletniego do odpowiedzialności na zasadzie art. 10 § 2 kodeksu karnego, kiedy to nieletni może odpowiadać karnie już od ukończenia 15 roku życia; 3. Osoba, która nie ukończyła 21 lat i względem której zostały orzeczone środki wychowawcze, środek leczniczy lub środek poprawczy.

  • spotkanie z uczniami w tle sala lekcyjna
    1
  • spotkanie z uczniami w tle sala lekcyjna
    2
  • spotkanie w klasie w tle wyposażenie sali lekcyjnej
    3
Powrót na górę strony