Aktualności

„Na złość partnerce powiadomił służby, że jest ranny od noża”

Data publikacji 03.12.2021

Za bezpodstawne wezwanie służb mieszkaniec Wałcza ukarany został mandatem. Mężczyzna dzwoniąc na telefon alarmowy zgłosił, że posiada rany od noża na szyi. Jak się okazało chciał zrobić na złość swojej partnerce.

Podczas libacji alkoholowej w jednym z mieszkań doszło do kłótni między zgłaszającym, a jego partnerką. Policjanci w tym mieszkaniu interweniowali dwukrotnie w krótkich odstępach czasu. Podczas pierwszej interwencji domowej, jeszcze przed przybyciem patrolu domownicy uspokoili się.

Drugim razem policjanci otrzymali zgłoszenie z którego wynikało, że zgłaszający posiada ranny od noża. Kiedy patrol przybył na miejsce zauważył, że mężczyzna nie posiada żadnych ran na ciele. Okazało się, że wymyślił zgłoszenie aby przestraszyć swoją partnerkę i zrobić jej na złość. Bezpodstawny przyjazd patrolu kosztował zgłaszającego grzywnę wysokości 500 zł.

Nadal zdarzają się osoby, które bezpodstawnie wzywają służby ratunkowe. Pamiętajmy! Takie nieodpowiedzialne zachowanie może przyczynić się do tego, że ktoś, kto naprawdę takiej pomocy potrzebuje, jej nie otrzyma, bo patrol policji lub zespół pogotowia nie dotrze na czas. Za bezpodstawne wezwanie służb zgodnie z art. 66 kodeksu wykroczeń sprawca podlega karze aresztu, karze ograniczenia wolności lub karze grzywny.

Art. 66. [Wywołanie fałszywego alarmu] § 1 Kto:

1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,

2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

§ 2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1000 złotych.

Powrót na górę strony