Warto wiedzieć - Komenda Powiatowa Policji w Wałczu

Warto wiedzieć

Czeskie alkohole

Policja apeluje do mieszkańców, aby nie dokonywali zakupu alkoholu niewiadomego pochodzenia, a w szczególności alkoholu metylowego pochodzącego z Republiki Czeskiej z uwagi na liczne doniesienia dotyczące zatruć takim alkoholem, które miały miejsce na terenie Republiki Czeskiej.

Pamiętajmy, aby kupując alkohol sprawdzić źródło jego pochodzenia.

 

Bezpieczny senior

Seniorze nie daj się oszukać

Policjanci  apelują do wszystkich mieszkańców naszego powiatu, aby zachowali czujność w kontakcie telefonicznym z osobą, która podaje się za naszego krewnego, siostrzeńca, bratanka, synową, wnuczka i oczekuje pomocy finansowej, zwykle dużej sumy pieniędzy na różne cele.

Pamiętajmy, aby sprawdzać wiarygodność dzwoniących do nas osób, nie ufać obcym i o każdym budzącym wątpliwość kontakcie z osobą podającą się za krewnych należy informować Policję. 

 

Uważajmy na kieszonkowców - Zastrzegajmy dokumenty tożsamości

Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych.

Co robić w przypadku utraty dokumentów?

ZGUBIONE DOKUMENTY MOŻNA ZASTRZEGAĆ WYŁĄCZNIE W BANKACH - OKOŁO 22.000 PLACÓWEK W CAŁYM KRAJU (nie trzeba nawet mieć konta bankowego):

Natychmiast zastrzec je w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE - w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób nie będących jego klientami.

Powiadomić Policję (gdy utracono je w wyniku kradzieży).

Zawiadomić najbliższy organ gminy lub placówkę konsularną i wyrobić nowy dokument. Informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się  na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

NIE DAJ SIĘ NABRAĆ!

Nie daj się nabrać, sprawdź za nim podpiszesz. Nierozważne zawarcie umowy może doprowadzić do utraty dorobku życia. Pamiętaj o czterech głównych zasadach.

Celem kampanii społecznej – nie daj się nabrać. Sprawdź za nim podpiszesz – jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na ryzyko związane z zawieraniem umów, pożyczek zwłaszcza krótkoterminowych tzw. „chwilówek” oraz korzystanie z usług finansowych nie podlegającym szczególnemu nadzorowi państwa. Zwłaszcza teraz w okresie przedświątecznym kuszą nas agresywne reklamy do korzystania z szybkich pożyczek. Często nieświadomi, że „łatwe pieniądze” mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy procent. Pożyczkobiorcy ulegają pokusie „szybkiej gotówki” często nie zdając sobie sprawy z konsekwencji, a to może doprowadzić nawet do utraty dorobku życia. Z bohaterami kampanii może zidentyfikować się prawie każdy. Przykładem jest pani Krystyna, która zastanawiała się nad zaciągnięciem pożyczki na Święta Bożego Narodzenia w wysokości czterech tysięcy złotych. Ostatecznie się na nią nie zdecyduje, ale na stronie internetowej kampanii www.zanim-podpiszesz.pl będzie można śledzić, jak każdego dnia zwiększałby się jej dług, a wraz z nim stres i frustracja.  

Oto cztery zasady bezpiecznego zasięgnięcia pożyczki :

1. Sprawdź wiarygodność firmy.

2. Policz całkowity koszt pożyczki.

3. Dokładnie przeczytaj umowę.

4. Nie podpisuj, jeśli nie rozumiesz.