Aktualności

Nietrzeźwa prowadziła pojazd, a winę chciała zrzucić na znajomego

Data publikacji 22.01.2024

Policjanci Referatu Patrolowo- Interwencyjnego zatrzymali 32 letnią kierującą, która prowadziła pojazd marki BMW będąc w stanie nietrzeźwości. W trakcie jazdy uderzyła ona autem w drzewo, a całą winę chciała przypisać znajomemu.

Po północy dyżurny jednostki otrzymał telefoniczne zgłoszenie o tym, że w pobliżu Osiedla Olimpijskiego w Wałczu na poboczu stoi przy drzewie rozbity samochód marki BMW. Na miejsce zdarzenia został skierowany patrol policji, który potwierdził zdarzenie i ustalił właściciela pojazdu, do którego się udał. Jednak ten jak się okazało nie użytkował pojazdu i wskazał adres osoby, która porusza się tym pojazdem.

Pod wskazanym adresem policjanci zastali 32 letnią kobietę. Kobieta ta zaprzeczyła w rozmowie z policjantami jakoby to ona prowadziła bmw i podała dane znajomego. Policjanci przebadali kobietę na zawartość alkoholu a urządzenie pokazało wynik prawie promil alkoholu. Kobieta została zatrzymana. W związku z podejrzeniem prowadzenia pojazdu po alkoholu, funkcjonariusze  wykonali także u kobiety badanie retrospektywne.

Międzyczasie na miejsce przybył znajomy kobiety, który zaprzeczył aby to on prowadził pojazd bmw. Mężczyzna był trzeźwy. Na miejscu zdarzenia zabezpieczone zostały także ślady, dowody mające związek z tym zdarzeniem. 32 latka już w trakcie badań przyznała się do prowadzenia pojazdu a po wytrzeźwieniu potwierdziła tylko wersję zdarzeń i dobrowolnie poddała się karze.
Za przestępstwo kierowania pojazdami w stanie nietrzeźwości grozi jej kara do 2 lat pozbawienia wolności, kara pieniężna i zakaz prowadzenia pojazdów.

Obliczeń retrospektywnych dokonuje się na podstawie wyników chemicznej analizy krwi. Krew pobiera się kilkukrotnie, w precyzyjnie określonych odstępach czasu, a następnie – na podstawie wyników pobrań – wylicza się stężenie alkoholu w organizmie badanego w pewnym przedziale czasu po zdarzeniu Właściwe ustalenie poziomu alkoholu za pomocą badania retrospektywnego ma istotne znaczenie procesowe. badanie retrospektywne na zawartość alkoholu pozwala zweryfikować poprawność ustaleń wskazujących na to, że dany czyn został popełniony pod wpływem alkoholu.

Jazda po alkoholu stwarza istotne niebezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu.

Powrót na górę strony