Aktualności

„Nie musisz wychodzić z domu, a zgłoszenie wysłać na KMZB-dzielnicowi polecają ”

Data publikacji 03.02.2021

Dzięki narzędziu takiemu jak KMZB zgłoszenie możesz wysłać z domu. Nie musisz przychodzić osobiście do jednostki Policji. Wystarczy kilka kliknięć na dowolnym urządzeniu z przeglądarką i dostępem do internetu. Policjanci dzielnicowi zachęcali do korzystania właśnie z tego narzędzia, zwłaszcza w dobie koronawirusa.

Dzisiaj policjanci dzielnicowi Komendy Powiatowej Policji w Wałczu promowali i zachęcali do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Co to takiego KMZB? Od kilku lat na terenie całego kraju funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. To nowoczesna platforma wymiany informacji pomiędzy społeczeństwem, a Policją. KMZB działa z dowolnego urządzenia z przeglądarką i dostępem do Internetu. Może to być smartfon, tablet, komputer.  Zgłoszenie można wysłać anonimowo i bardzo szybko. Wystarczy tylko kilka kliknięć i można zgłosić między innymi problem niewłaściwego parkowania, aktów wandalizmu, niszczenia zieleni, przekraczania prędkości czy innych spraw bez wychodzenia z domu. Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa kontakt z Policją jest maksymalnie uproszczony, zwłaszcza teraz w dobie koronawirusa.

Jak dokonać zgłoszenia?


Wystarczy wejść na stronę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Po załadowaniu się strony zobaczymy mapę Polski. Musimy tylko kliknąć znak „plus” w prawym dolnym rogu i wyświetlony zostanie katalog spraw, które można zgłaszać za pomocą platformy. Należą do nich np: akty wandalizmu, dzikie wysypiska śmieci, nieprawidłowe parkowanie, niewłaściwa infrastruktura drogowa, przekraczanie dozwolonej prędkości, grupowanie się małoletnich oraz inne kategorie. Można dodać samo zgłoszenie, ale policjanci zachęcają do tego, aby opisać krótko występujący problem. Opis tekstowy może pomóc w rozpoznaniu sprawy. Można również dołączyć plik w postaci zdjęcia lub krótkiego filmu.

Co dzieje się dalej?


Następnie policjanci weryfikują zgłoszenie. Na miejscu zweryfikują prawdziwość zgłoszenia i jeśli potwierdzą występowanie zagrożenia – zmienią jego status na „potwierdzone”. Wówczas kolor naszego zgłoszenia na mapie zmieni się na czerwony.

Od tego momentu policjanci rozpoczną czynności, które będą zmierzały do wyeliminowania zagrożenia. Podjęte działania będą zależeć od konkretnej sytuacji.

W 2020r ogółem zgłoszono 177 spraw,  dotyczyły one najczęściej przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym, nieprawidłowe parkowanie, grupowanie się małoletnich.

Pamiętajmy jednak! Strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji.

W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112. Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji.

Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.

  • dzielnicowi, a w środku obok nich kobieta trzymająca ulotkę w tle ulica i zabudowania
    2
  • dzielnicowa wręcza ulotkę,  w tle ulica i zabudowania
    3
  • kobieta prezentuje otrzymaną ulotkę,  w tle wózek dziecięcy i zabudowania
    4
  • policjant rozmawia z kobietą, w tle zabudowania
    5
  • policjanci i kobieta pozują do zdjęcia w tle zabudowania
    6
Powrót na górę strony