Aktualności

„Zdecydowane Nie! Dla negatywnych zachowań na drodze”

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego w Wałczu apelują o rozsądek za kierownicą. Funkcjonariusze każdego dnia eliminują z dróg kierowców, którzy swoim zachowaniem okazują lekceważenie wobec obowiązujących przepisów. Jazda z nadmierną prędkością, nieprawidłowe wyprzedzanie, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu i brawura to w dalszym ciągu najczęstsze przyczyny wypadków. Mimo systematycznych kontroli, reagowania przez mundurowych na wszelkie naruszenia przepisów, nie brakuje amatorów niebezpiecznej jazdy.

Kierowcy, ich zachowania na drodze i poszanowanie prawa oraz innych użytkowników dróg, pojazdy, które są coraz nowsze to tylko niektóre czynniki które wpływają na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Każdego dnia policjanci ruchu drogowego wałeckiej komendy Policji w czasie służby ujawniają popełniane wykroczenia na drodze, czy nietrzeźwych kierowców.

Funkcjonariusze podczas kontroli zwracają w szczególności uwagę na uprawnienia kierowców, stan techniczny pojazdu i wymagane dokumenty, którym kierują, a także stan psychofizyczny kierowcy, który ma zdecydowany wpływ na bezpieczeństwo. Jazda z nadmierną prędkością, nieprawidłowe wyprzedzanie, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu i brawura to w dalszym ciągu najczęstsze przyczyny wypadków.

Tylko wczoraj na krajowej „dziesiątce” policjanci w czasie pełnionej służby zatrzymali trzech amatorów szybkiej jazdy w terenie zabudowanym. Kierowcom tym, funkcjonariusze zatrzymali dokument prawa jazdy. Ponadto skontrolowali 23 innych kierowców i przeprowadzili tyleż samo badań na stan trzeźwości. Na 10 kierowców policjanci nałożyli grzywnę w drodze mandatu karnego, głównie za przekroczenie dozwolonej prędkości i w 1 przypadku za nieprawidłowe wyprzedzanie.

To jednak nie wszystkie negatywne zachowania kierowców . W Tucznie w godzinach dopołudniowych policjanci Posterunku Policji zatrzymali do rutynowej kontroli drogowej 32 letniego mieszkańca powiatu wałeckiego, który jak się okazało prowadził samochód osobowy będąc pod działaniem narkotyków a jak wiadomo stan psychofizyczny kierowcy ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Młody kierowca został zatrzymany. Według prowadzonych w kraju badań sprawcami aż ¼wypadków pod wpływem alkoholu są kierowcy w wieku 18 do 24 lat. Siadając za kierownicą pojazdu, jesteśmy zobowiązania do bezwzględnego przestrzegania przepisów prawa. Łamiąc przepisy, musimy liczyć się z surowymi konsekwencjami i stanowczością służb mundurowych na drodze.

Uczestnikami ruchu są także piesi. Są oni uczestnikami ponad 30% wypadków na drodze. Aby poprawić bezpieczeństwo pieszych policjanci apelują o noszenie elementów odblaskowych nawet w terenie zabudowanym i zachowanie szczególnej ostrożności.

Nosząc odblaski możemy ocalić to co najcenniejsze- życie i zdrowie.

 

 • policjantka sprawdza prędkość pojazdu, w tle ulica i zabudowania
  1
 • umundurowane policjantki podchodzą do ciężarówki, w tle ulica
  2
 • wypisany mandat karny, w tle ręka policjantki
  3