Aktualności

„Bezpieczni, bo widoczni na przejściu dla pieszych”

Pieszy w dużym stopniu sam decyduje o swoim bezpieczeństwie. Po pierwsze musi się oczywiście stosować do obowiązujących przepisów ruchu drogowego oraz kierować zdrowym rozsądkiem. Aby być lepiej widocznym, powinien mieć elementy odblaskowe. O poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów z Człopy zadbali policjanci drogówki z Wałcza wyposażając tą grupę uczestników ruchu drogowego w elementy odblaskowe.

Elementy odblaskowe w ubiorze są szczególnie ważne podczas wieczornych lub nocnych spacerów zwłaszcza przy ruchliwych drogach. Pieszy czy rowerzysta nie bez powodu zwany jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. W starciu z pojazdem jest on zawsze na przegranej pozycji.

Aby poprawić bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów policjanci z wałeckiej drogówki prowadzą działania profilaktyczne w trakcie których przypominają o zasadach i obowiązkach w ruchu drogowym. Własny rozsądek i przepisy prawa to ważna relacja: pieszy- kierowca i kierowca – pieszy.

Piesi to właśnie, ta grupa uczestników ruchu drogowego, która jest narażona na najbardziej dolegliwe skutki zdarzeń drogowych. Mogą oni jednak w trosce o własne bezpieczeństwo zapewnić sobie dodatkową ochronę poprzez noszenie różnego rodzaju elementów odblaskowych, czy też prawidłowe wyposażenie roweru.

O to, aby niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, tym razem z Człopy byli widoczni zadbali policjanci z wałeckiej drogówki. Podczas wczorajszych działań mundurowi rozmawiali z pieszymi i rowerzystami o ich bezpieczeństwie w ruchu ulicznym i wręczali odblaski.

Wśród odblasków były także odblaskowe a zarazem wodoodporne workolecaki. Małe światełko odblaskowe nie dość, że poprawi widoczność pieszego, pozwoli go szybciej zauważyć to jeszcze co ważne da kierującemu czas na szybszą reakcję.

Prowadzone przez policjantów drogówki działania mają na celu przede wszystkim zwrócenie szczególnej uwagi pieszym na zagrożenia związane z przechodzeniem na drugą stronę ulicy. Dynamiczna sytuacja na drodze sprawia, że zagrożenie zwykle powstaje w bardzo krótkim czasie, a elementy odblaskowe jakie wręczali policjanci mogą uratować życie ludzkie- przypominał sierż. szt. Bartosz Urbański i sierż. Magdalena Uliczna.

Drogi rowerzysto! Apelują policjanci. Zainwestuj w ochronę własnego życia i cudzego spokoju- wyposażając rower w obowiązkowe światła i odblaski.

Do działań włączyli się strażnicy gminni i Wójt Gminy Wałcz.

 

 

 • rowerzystka prezentuje otrzymany workoplecak, w tle ulica
  1
 • strażnik gminny wręcza rowerzyście workoplecak, w tle ulicA
  2
 • POLICJANTKA WRĘCZA ROWERZYSTCE WORKOPLECAK W TLE ULICA
  3
 • POLICJANT WRĘCZA ROWERZYŚCIE OPASKĘ ODBLASKOWĄ, OBOK PIESZY, W TLE ZABUDOWANIA I ULICA
  4
 • policjantka wręcza kobietom odblaski, w tle nieoznakowany radiowóz i zabudowania
  5
 • policjant wręcza dwóm mężczyznom odblaski, w tle zabudowania
  6