„Nie bądźmy obojętni” - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Wałczu

Aktualności

„Nie bądźmy obojętni”

Okres jesienno- zimowy to ciężki czas dla osób bezdomnych. Spadek temperatury powietrze może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia tych ludzi. Policjanci sprawdzają miejsca, w których przebywać mogą bezdomni i apelują o to aby nie być obojętnym na ich los.

Każdego roku z nadejściem jesieni policjanci oraz strażnicy miejscy troszczą się o osoby bezdomne, które przebywają w miejscach zabronionych, gdzie może dojść do zagrożenia ich życia i zdrowia. Bezdomni nie zważają na to, że większość pustostanów przeznaczonych jest do likwidacji i przebywanie w nich bezpośrednio zagraża ich życiu i zdrowiu ze względu na ich stan techniczny.

Mundurowi nie tylko reagują na sygnały od mieszkańców, ale też sami sprawdzają miejsca, w których przebywać mogą bezdomni, potrzebujący pomocy. W ramach codziennych obchodów dzielnicowi, strażnicy miejscy i gminni kontrolują pustostany, parki, przystanki autobusowe.

Zwracają także uwagę na osoby starsze, samotne, które z różnych powodów nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami. Wszystko po to, aby pomóc im bezpiecznie przetrwać trudne jesienno- zimowe warunki i zapobiec przypadkom śmierci w wyniku wychłodzenia.

Podczas patroli policjanci nie tylko informują bezdomnych o zagrożeniach związanych ze spadkiem temperatur, ale też wskazują miejsca i placówki, gdzie mogą uzyskać pomoc. Na terenie Wałcza jest to ogrzewalnia miejska, która mieści się na ul. Budowlanych 9. Ogrzewalnia jest pomieszczeniem dla osób potrzebujących schronienia, które z powodu braku stałego miejsca pobytu nie mają możliwości zabezpieczenia się przed zimnem w nocy.

Policjanci apelują o to, aby nie być obojętnym i przekazywać służbom informacje o osobach bezdomnych, samotnych, bezradnych, których życie może być zagrożone z uwagi na niskie temperatury.

Pamiętajmy, że czasem wystarczy jeden telefon na numer alarmowy 112, aby uratować czyjeś życie.


 

  • policjant umundurowany, w tle pomieszczenie- pokój z bezdomnym
    1
  • policjant i strażnik kontrolują rampę dworca kolejowego, w tle rampa
    2