Aktualności

„Policjanci w trosce o zdrowie i życie mieszkańców przypominali o obowiązku noszenia maseczek”

Od soboty tj. 10 października weszły w życie obostrzenia związane ze znacznym przyrostem tempa zachorowań na SARS-CoV-2 w Polsce co wiąże się z obowiązkiem zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Dzisiaj od rana mundurowi kontrolowali ulice miasta Wałcza zgodnie z wypełnianiem swoich obowiązków służbowych w tym przypadku związanych z zakrywaniem ust i nosa.

Od soboty (10 października) w życie weszło nowe Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Wydanie rzeczowego dokumentu stanowi reakcję władz państwowych na znaczne zwiększenie tempa przyrostu zachorowań na SARS-CoV-2 w Polsce.

W trosce o życie i zdrowie mieszkańców wałeccy policjanci czuwają nad przestrzeganiem zasad i zdecydowanie reagują na ich łamanie. Każdy, kto wychodzi z domu, musi zakryć te części twarzy. Na ulicach całego kraju, w tym również na terenie powiatu wałeckiego ruszyły wzmożone kontrole Policji.

Mundurowi sprawdzają przede wszystkim czy obowiązek zakrywania ust i nosa, zarówno w przestrzeni zamkniętej tj. w sklepach jak i otwartej tak, na przykład na ulicach jest przestrzegany. Obecny przyrost liczny zachorowań powinien dać nam wszystkim do myślenia. Wśród wałczan daje się zauważyć dużą dyscyplinę, rozsądek i społeczną odpowiedzialność wobec obowiązujących obostrzeń. Policjanci nie będą stosować ulg wobec osób świadomie bagatelizujących przepisy prawa.

 

Zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych

Obowiązek dotyczy: noszenia maseczek lub innego rodzaju zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Na czym polega? Usta i nos musisz zasłonić w przestrzeni zamkniętej – np. w sklepach, w komunikacji zbiorowej, a także w przestrzeni otwartej - na ulicy, na bulwarach, na cmentarzach.

Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.:

na ulicy, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych,

w autobusie, tramwaju i pociągu,

w samochodzie osobowym, jeśli jedziesz z kimś, z kim nie mieszkasz na co dzień,

w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,

w kinie i teatrze,

u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,

w kościele i szkole, na uczelni

w urzędzie (jeśli idziesz załatwić tam jakąś sprawę) i innych budynkach użyteczności publicznej.

Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa? W lasie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży.

Ważne!  Z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający:

całościowe zaburzenia rozwoju,

zaburzenia psychiczne,

niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim,

trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa.

Pamiętajmy, przepisy obowiązują nas wszystkich i to od naszego odpowiedzialnego zachowania zależy zdrowie każdego z nas. Weźmy odpowiedzialność za siebie i swoich najbliższych!

 

 • policjanci rozmawiają z mieszkańcami, w tle ulica i radiowóz
  2
 • policjanci rozmawiają z mieszkańcami, w tle ulica i radiowóz
  2
 • policjanci rozmawiają z mieszkańcami, w tle ulica i radiowóz
  2
 • policjanci rozmawiają z mieszkańcami, w tle ulica i radiowóz
  2
 • policjanci rozmawiają z mieszkańcami, w tle ulica i radiowóz
  2