Dzielnicowi dla seniorów - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Wałczu

Aktualności

Dzielnicowi dla seniorów

Policjanci dzielnicowi wałeckiej policji przeprowadzili na ulicach miasta działania skierowane do najstarszych jego mieszkańców. „Bezpieczny senior” to, zwycięski sprzed lat program policji zachodniopomorskiej realizowany w całym kraju, mający na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa osób w podeszłym wieku, ograniczenie skali przestępczości na szkodę osób starszych. Podczas prowadzonej akcji mundurowi przypominali o podstępnych metodach działania oszustów i wręczali seniorom gadżety promujące bezpieczeństwo.

Działania dzielnicowych z Wałcza prowadzone były na terenie miasta. Z napotkanymi seniorami policjanci rozmawiali o różnych przykładach z jakimi w życiu codziennym borykają się osoby starsze. Nawet tak, krótki kontakt z seniorami i rozmowa z nimi ma na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa osób w podeszłym wieku, ograniczenie skali przestępczości na szkodę osób starszych, oraz zwiększenie ich świadomości w sytuacjach, w których przestępcy wykorzystują łatwowierność, by w ten sposób pozbawić ich majątku.

Seniorzy są skarbnicą wiedzy, jednak często doskwierająca samotność i chęć kontaktu z drugim człowiekiem powoduje, że padają ofiarą przestępcy. Dlatego tak, ważne są policyjne działania skierowane do najstarszych mieszkańców.

Podczas tych ostatnich sierż. szt. Agnieszka Koperska- Roman uświadamiała w kwestii bezpieczeństwa i podawała przykłady zdarzeń zaistniałych na terenie powiatu oraz mówiła o tym, że przestępcy wyszukują wciąż nowych metod aby pozbawić seniora często oszczędności całego życia. Na pamiątkę spotkania każdy senior otrzymał od dzielnicowej materiały zawierające wskazówki bezpieczeństwa oraz etui do karty bankomatowej dowodu osobistego itp.

Policjanci przypominają!

Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc podszywają się za bliskich. Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji. Nie dajmy się również nabrać na zachrypnięty, zmieniony głos rzekomego wnuczka oraz nie przekazujmy pieniędzy obcym. Jednak najważniejsze jest, by w takim przypadku zawsze najpierw skontaktować się z osobą, do której pożyczka ma trafić, a o każdej próbie wyłudzenia natychmiast informować Policję

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! NIGDY nie proszą też o przekazywanie pieniędzy nieznanym osobom.

 

  • policjantka dzielnicowa wręcza gadżety seniorom w tle zabudowania i radiowóz
    1
  • policjantka dzielnicowa wręcza gadżety seniorom w tle zabudowania i radiowóz
    2
  • policjantka dzielnicowa wręcza gadżety seniorom w tle zabudowania i radiowóz
    2