Aktualności

„Ocalić życie”- inicjatywa wałeckiej drogówki

Policjanci wałeckiej drogówki przeprowadzili działania dla kierowców, w związku ze zbliżającym się letnim wypoczynkiem, a co za tym idzie natężeniem ruchu drogowego z powodu wzmożonych wyjazdów. Podczas akcji informacyjno- edukacyjnej funkcjonariusze przypominali o najważniejszych przepisach w ruchu drogowym i apelowali o ostrożną jazdę. Każdy zatrzymany do kontroli drogowej kierowca czy pasażer otrzymywał pamiątkowy magnes na lodówkę i materiały promujące bezpieczeństwo.

Zderzenie samochodu jadącego z prędkością 80 km/godz. ze stałą przeszkodą np. drzewem, słupem czy stojącą ciężarówką, jest niemal zawsze śmiertelne dla osób znajdujących się w samochodzie. Całkowicie bez szans jest osoba, która nie zapięła pasów bezpieczeństwa.

To główne kwestie, które poruszali, podczas działań prowadzonych na terenie miasta z kierującymi i pasażerami policjanci z drogówki. Celem prowadzonych działań jest przede wszystkim przypominanie i uświadamianie kierowcom, że nieprzestrzeganie przepisów, w tym przekraczanie prędkości, jazda po spożyciu alkoholu są istotnymi czynnikami mającymi wpływ na liczbę wypadków drogowych oraz ich skutki.

To apel do kierowców o przestrzeganie przepisów i współodpowiedzialność za bezpieczeństwo, zdrowie i życie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Wypadki drogowe są powodem wielu tragedii ludzkich. Każdy wypadek to ciąg przyczynowo – skutkowy. Często niby mało istotne zachowania czy skumulowane sytuacje mogą przyczynić się do nieszczęśliwego zdarzenia. Na wiele z nich jednak mamy wpływ.

Pamiętajmy, aby w drogę nie zabierać złych nastrojów i emocji, gdyż później, niestety, bardzo często dzielimy się nimi z innymi, a to może mieć wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Mundurowi poruszali także kwestię obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa.

Zapięte pasy, wiążąc kierowcę z autem, umożliwiają lepsze wyczucie pojazdu i zwiększenie precyzji kierowania. Zapięte pasy w momencie wypadku drogowego to najczęściej jedyna szansa na przeżycie- informował st. sierż. Patryk Ciszewski i st. sierż. Grzegorz Głowacki. Na pamiątkę spotkania zatrzymani do kontroli drogowej kierowcy otrzymywali pamiątkowe magnesy na lodówkę z logo Policja Wałcz i telefonem alarmowym oraz materiały promujące bezpieczną jazdę, mapy zachodniopomorskich tras alternatywnych oraz najważniejsze przepisy ruchu drogowego żeby zapoznać kierujących z niemieckimi przepisami ruchu drogowego, ważnymi podczas podróży lub urlopu na terenie Niemiec.

 • zatrzymanie pojazdu, w tle ulica
  1
 • kontrola kierującego, w tle pojazd
  2
 • kontrola kierującego, policjant wręcza magnes dziecku
  3
 • kontrola kierującego, w tle policjant
  4
 • kontrola kierującego, w tle pojazd
  5
 • kontrola kierującego, w tle ulica
  6
 • kontrola kierującego, w tle policjant
  7
 • policjant wręcza kierującej materiały profilaktyczne, w tle budynek policji
  8