„O szkodliwości palenia nikotyny z uczniami” - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Wałczu

Aktualności

„O szkodliwości palenia nikotyny z uczniami”

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wałczu wspólnie z przedstawicielem sanepidu zorganizowali prelekcję dla uczniów na temat szkodliwości palenia nikotyny. Młodzi ludzie dowiedzieli się o tym, jaki wpływ ma nikotyna na stan zdrowia u dzieci i młodzieży, mitach palenia nikotyny i demoralizacji nieletnich.

Tytoń stał się najpopularniejszą używką stanowiącą zagrożenie dla zdrowia dzieci. Zachowania zdrowotne, styl życia kształtują się już od okresu dzieciństwa pod wpływem obserwacji, pozyskiwanych wiadomości, wzorców przekazywanych przez rodzinę, szkołę, rówieśników czy środki masowego przekazu.

Dlatego tak ważna jest edukacja już we wczesnym dzieciństwie. Toteż tego typu prelekcje wpisane są w kalendarz zadań policjantów. We wczorajszej prelekcji, która przeprowadzona została w sali konferencyjnej komendy w Wałczu uczestniczyli uczniowie klasy szóstej. Spotkanie poprowadzili policjanci we współpracy z przedstawicielem wałeckiego sanepidu.

Na początku głos zabrali policjanci, wyjaśniając pojęcie demoralizacji i nieletniego sprawcy czynu karalnego. Następnie informowali młodych ludzi o konsekwencjach prawnych palenia nikotyny przez nieletnich. Pani Barbara Stankiewicz przedstawiciel sanepidu w trakcie swojej wypowiedzi przekazała uczniom wiedzę na temat skutków zdrowotnych palenia, mówiła o przeprowadzonych badaniach na temat kontaktu młodego człowieka z papierosem i zaprosiła do obejrzenia filmu pt.

„Nie pal! Dbaj o zdrowie”. To nieprawda, że papierosy łagodzą stres. Nikotyna pobudza, a nie uspokaja. Łagodzić stres może tylko u nałogowego palacza, bo kolejny papieros zaspokaja głód nikotynowy, który pojawia się, gdy spada stężenie nikotyny we krwi- informowali na koniec prelekcji prowadzący spotkanie.

Spotkanie z policjantami w ich miejscu pracy było także okazją do zwiedzenia nowo wybudowanej jednostki policji i przyjrzeniu się z bliska pracy mundurowych. Na koniec w trosce o bezpieczeństwo dzieci policjanci wręczyli uczniom i nauczycielom samozaciskowe opaski odblaskowe.

 • w sali konferencyjne uczniowie oglądają film w tle na ekranie kobieta po chemioterapii siedzi na łóżku szpitalnym
  1
 • uczniowie w gabinecie u I z-cy komendanta, tle okno
  2
 • w sali konferencyjnej, uczniowie oglądają film w tle ekran i kobieta- bohaterka filmu
  3
 • uczniowie słuchają wykładu, w tle prezentacja na ekranie
  4
 • ekran a na nim napis nie rodzisz się zwycięzcą, nie rodzisz się przegranym, rodzisz się z możliwością dokonywania wyborów
  5
 • u technika kryminalistyki, w tle uczniowie wpatrzeni w ekran urządzenia do daktyloskopii
  6
 • wspólne zdjęcie z przewodnikiem psa i psem służbowym, w tle ogrodzenie
  7
 • uczniowie wsłuchani w rozmowę przewodnika psa, w tle kojce
  8
 • wspólne zdjęcie na schodach budynku komendy, w tle drzwi wejściowe i tablica informacyjna
  9