„Za dużo pasażerów” - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Wałczu

Aktualności

„Za dużo pasażerów”

W godzinach rannych policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego jednostki w Wałczu, zatrzymali do sprawdzenia poruszającego się po mieście busa. Okazało się, że w aucie oprócz 24 letniego kierowcy znajdowało się więcej osób, niż można było nim przewozić. Nadmiar pasażerów spowodował, że czterech z nich siedziało na kolanach u kolegów. Po stwierdzeniu naruszenia przepisów policjanci zatrzymali kierującemu prawo jazdy, które prześlą do właściwego starosty, który wydając decyzje administracyjną- formalnie zatrzymuje prawo jady na trzy miesiące. Ponieważ kierowca okazał się obcokrajowcem zapłacił mandat gotówkowy wysokości 400 zł.

 

Tuż przed godziną 7.00 policjanci z wałeckiej drogówki zatrzymali do sprawdzenia jadącego ulicą Bydgoską w Wałczu busa, który miał niesprawne wymagane oświetlenie. Jednak po otwarciu drzwi pojazdu, wykroczenie okazało się poważniejsze. W aucie oprócz kierowcy znajdowało się więcej osób, niż można było nim przewozić. Busem, którego prowadził 24 letni obcokrajowiec prawidłowo można przewozić 9 osób, a znajdowało się w nim13. Nadmiar pasażerów spowodował, że czterech z nich siedziało na kolanach u kolegów, Kierowca w rozmowie tłumaczył funkcjonariuszom, że świadomie przewoził większą liczbę pasażerów, gdyż jedzie tylko kilka ulic dalej.

Po stwierdzeniu naruszenia przepisów policjanci zatrzymali kierującemu prawo jazdy, które prześlą do właściwego starosty, który wydając decyzje administracyjną- formalnie zatrzymuje prawo jady na trzy miesiące. Ponadto kierowca zapłacił mandat gotówkowy wysokości 400 zł.

 

Policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierowca straci prawo jazdy między innymi za zbyt dużą liczbę przewożonych pasażerów. W praktyce policjant w czasie kontroli drogowej, po stwierdzeniu naruszenia przepisów, zatrzymuje kierowcy prawo jazdy i przesyła je do właściwego starosty, który - wydając decyzję administracyjną - formalnie zatrzymuje dokument. Za pierwszym razem zatrzymanie prawa jazdy następuje na trzy miesiące, jednak jeżeli mimo to kierowca dalej będzie prowadzić auto bez uprawnień i zostanie zatrzymany, ten okres przedłuży się do pół roku. Kolejna "wpadka" bez prawa jazdy zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu. W myśl obowiązujących przepisów kierowca, który przewozi samochodem więcej osób niż dopuszczają to przepisy homologacyjne modelu, zostanie ukarany mandatem karnym w wysokości 100 zł za każdą nadprogramową osobę (ale nie większym niż 500 zł) oraz na jego konto wpłynie po 1 punkcie karnym za każdego dodatkowego pasażera.

 

asp. Beata Budzyń