Kontrole autokarów z krótką edukacja dzieci - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Wałczu

Aktualności

Kontrole autokarów z krótką edukacja dzieci

Policjanci z wałeckiej drogówki wspólnie z funkcjonariuszami Inspekcji Transportu Drogowego od kilku dni częściej niż zwykle kontrolują autokary przewożące dzieci. Kontrola autokaru wiozącego najmłodszych na wycieczkę połączona była z edukacją o bezpiecznej podróży. Przedszkolakom towarzyszyła policyjna maskotka.

Ładna pogoda i zbliżający się okres kończący naukę w szkołach i przedszkolach, to czas wycieczek. Toteż w ostatnich dniach policjanci z drogówki kontrolują więcej autokarów niż zwykle. Druga kontrola autokaru, którym na wycieczkę pojechały dzieci z przedszkola „Promyk” w Wałczu, wypadła pomyślnie.

Kontrole prowadzone są wspólnie z funkcjonariuszami Inspekcji Transportu Drogowego. W czasie takiej kontroli policjanci sprawdzają trzeźwość kierowców, dokumenty i stan techniczny pojazdów.

Zadowalającym jest fakt, że kontrolowane pojazdy były sprawne, a ich kierowcy trzeźwi i posiadali wszystkie niezbędne dokumenty. Tym samym rodzice i ich opiekunowie mieli pewność, że dzieci będą bezpiecznie podróżować.

W czasie kontroli policjanci znaleźli także czas dla najmłodszy aby porozmawiać z nimi. Na początku sprawdzili czy wszystkie dzieci są prawidłowo zapięte w pasy bezpieczeństwa, które posiadał autokar.

Wyjaśnili kilkulatkom dlaczego tak ważne jest obowiązkowe i prawidłowe zapinane pasów i jak należy zachowywać się w czasie jazdy autokarem. Przypominali przede wszystkim o tym, aby bez wiedzy opiekuna nie odpinać pasów.

Z przedszkolakami przywitała się miniaturowa maskotka policyjna Sierżant Bródka. Mundurowi życzyli przedszkolakom miłej i bezpiecznej wycieczki.

Policjanci przypominają, że istnieje możliwość zgłoszenia kontroli autokaru, wiozącego dzieci na wycieczkę.

Można to zrobić osobiście w każdej jednostce Policji, lub telefonicznie, dzwoniąc pod nr 112 lub też pisemnie, najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu unikniemy potencjalnego oczekiwania związanego z wykonywaniem przez policjantów innych czynności służbowych.

 

 • funkcjonariusze rozmawiają z kierowcą autokaru, w tle dzieci i autobus
  1
 • rozmowa z dziećmi, policjantka trzyma w ręce maskotkę policyjną, w tle autokar
  2
 • policjant rozmawia z dziećmi, w tle siedzące dzieci
  3
 • policjant trzyma uniesioną maskotkę, w tle dzieci na kanapach autokaru
  4
 • W pojeździe widać stojącego policjanta i kierowcę, tyłem do wejścia
  5