Aktualności

„Bezpieczeństwo osób niepełnosprawnych”

Data publikacji 11.04.2019

Policjanci z jednostki w Wałczu, wspólnie z przedstawicielami placówki bankowej byli organizatorami spotkania dla osób niepełnosprawnych. Bezpieczeństwo stanowi współcześnie jedną z najważniejszych potrzeb ludzi, szczególnie zaś borykających się z różnymi formami niepełnosprawności. W związku z tym, służby pamiętają zwłaszcza o osobach samotnych, starszych i niepełnosprawnych. Spotkanie dotyczyło zagrożeń na jakie narażone są te osoby w życiu codziennym i środowisku lokalnym.

Spotkanie przeprowadzone zostało w sali konferencyjnej Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Wałczu, a udział w nim wzięły osoby zatrudnione tam. W swojej prelekcji policjanci i zaproszeni do współpracy przedstawiciele Banku Pekao w Wałczu, omówili współczesne zagrożenia na jakie narażone są osoby samotne czy niepełnosprawne.

Policjanci mówili o metodach działania oszustów, wyjaśnili na czym polega często wykorzystywana metoda na „policjanta”, ale tez na 'siostrzeńca” czy też inne przypadki zdarzeń zaistniałe na terenie kraju.

Dyrektor placówki bankowej wyjaśniła jak bezpiecznie i właściwie korzystać z kart płatniczych przy bankomacie oraz udzielała wskazówek na temat dokonywania opłat przez internet. Wśród zaproszonych gości byli zaproszeni strażacy, którzy omówili temat szkodliwości i niebezpieczeństwa wybuchu pożaru związanego z wypalaniem traw. Na koniec policjant dzielnicowy przedstawił temat przemocy w rodzinie.

Policjant jest zazwyczaj pierwszą osobą wzywaną w sytuacji przemocy w rodzinie. Zadaniem Policji,jest ochrona życia, zdrowia i mienia przed bezprawnymi zamachami naruszającymi te dobra. Oznacza to, obowiązek ochrony osób słabszych i krzywdzonych.

Dzielnicowy mówił o mechanizmie działania przemocy, jej formach oraz gdzie szukać pomocy w takiej sytuacji. Wyjaśnił także realizację procedury „Niebieskiej Karty”. Uczestnicy prelekcji bardzo pozytywnie wypowiadali się na temat poruszonych tematów przez służby i inne instytucje.

Mając na względzie bezpieczeństwo osób niepełnosprawnych policjanci wręczali wszystkim samozaciskowe opaski odblaskowe, które umieszczali również na wózkach inwalidzkich.

  • Na tle innych zgromadzonych w sali osób
    1
  • Wystąpienie na tle baneru Policji i tablicy z napisem "Stop wypalaniu traw"
    2
  • W sali na tle tablicy multimedialnej
    3
  • Przy policjancie kolejne osoby odbierające odblaski, w tle ściany sali
    4
  • Za plecami strażaka baner policyjny
    5
Powrót na górę strony