Aktualności

„Dziękuję... dla dzielnicowego”

Data publikacji 27.02.2019

Na ręce naczelnika Wydziału Prewencji wałeckiej jednostki wpłynęły podziękowania dla policjanta dzielnicowego. Dziękuję, to jedno z najpiękniejszych i najbardziej pojemnych słów świata. I chociaż policjanci za wykonywanie swoich obowiązków nie liczą na podziękowania, to jednak każdy wyraz wdzięczności daje zadowolenie i jest motorem do dalszego działania.

Sierż. szt. Łukasz Szwerkolt jest policjantem dzielnicowym w Komendzie Powiatowej Policji w Wałczu. Jego rejon służbowy nr 6, to wyznaczone ulice miasta Wałcza. Jak każdy policjant dzielnicowy ma za zadnie znać dobrze swój rejon, oczekiwania społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa, po prostu być jak „lekarz pierwszego kontaktu”.

Dzielnicowy to policjant, który wzbudza zaufanie. Do dzielnicowego można między innymi zwrócić się z o pomoc prawną w kompetencjach policjantów np. w kwestii przemocy w rodzinie. „Zakochaj się w rodzinie” to nazwa projektu socjalnego, którego autorem jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałczu.

Przy ośrodku działa też Klub Integracji Społecznej. Pracownicy „klubu” poprosili policjantów o pomoc i wsparcie w przeprowadzeniu zajęć dla rodzin korzystających z MOPS. Spotkanie, dotyczyło tematu z zakresu roli policji w rodzinie z problemem alkoholowym i przemocą w rodzinie. Zajęcia przeprowadził sierż. szt. Łukasz Szwerkolt.

Dzielnicowy przedstawił zagadnienia prawne ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz rozporządzenie w sprawie procedury niebieskiej karty oraz zaprezentował wzory formularzy. Poruszył również temat w sprawie procedury postępowania przy wykonywaniu czynności odebrania dziecka z rodziny w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie.

Wyjaśniał jak powinna postępować osoba, doświadczająca przemocy w rodzinie i gdzie szukać pomocy, schronienia. Mówił o obowiązkach policjantów, w przypadku stwierdzenia przemocy i obowiązku podjęcia stosownych kroków aby osoba doświadczająca przemocy domowej mogła czuć się bezpiecznie w swoim domu.

Skuteczna interwencja- mówił sierż. szt. Łukasz Szwerkolt polega na zatrzymaniu sprawcy, jeśli stwarza zagrożenie dla otoczenia. Uczestnicy dziękowali dzielnicowemu za przeprowadzenie prelekcji w dostępny i zrozumiały sposób. Organizatorzy spotkania dziękowali zaś naczelnikowi Wydziału Prewencji podkom. Pawłowi Buczkowskiemu za profesjonalizm i kompetencje policjantów dzielnicowych.

  • Podziękowanie dla policjanta dzielnicowego, w wersji papierowej. Tylko tekst.
    1
  • policjant dzielnicowy na tle uczniów podczas spotkania w szkole
    2
Powrót na górę strony