Aktualności

Podsumowanie policyjnej akcji „Znicz

Data publikacji 03.11.2017

Podczas trwającej siedem dni, w tym roku akcji „Znicz”, doszło do dwóch wypadków drogowych, kilkunastu kolizji drogowych, a w trakcie kontroli drogowych funkcjonariusze zatrzymali jednego pijanego kierującego. Policjanci odnotowali także kilka interwencji związanych z tzw. tradycją „Cukierek czy psikus”.

Tegoroczna akcja znicz rozpoczęła się 27 października i trwała do 2 listopada 2017r. Przez siedem dni patrole policyjne dbały o bezpieczeństwo na drogach i w rejonach cmentarzy. W tym czasie na drogach powiatu doszło do wypadków drogowych. Pierwsze zdarzenie drogowe miało miejsce na osiedlu Dolne Miasto w Wałczu, gdzie doszło do zderzenia się motocyklisty z pojazdem osobowym. Jak wstępnie ustalili policjanci kierujący osobówką nie udzielił pierwszeństwa przejazdu kierującemu jednośladem.

W wyniku odniesionych obrażeń ciała 26 letni kierujący motocyklem marki Yamaha trafił do szpitala, a 38 letni kierującemu samochodem marki VW Jetta, policjanci zatrzymali prawo jazdy. Obaj byli trzeźwi. Drugi wypadek miał miejsce wczoraj nad ranem tj. 2 listopada. Na krajowej „dziesiątce”. Kierujący pojazdem marki BMW na remontowanym odcinku drogi, na łuku drogi w prawo, stracił panowanie na d pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu. W pojeździe były dwie pasażerki, które zostały przewiezione do szpitala w Pile.

Starsza z nich doznała złamania ręki. 26 letniemu kierowcy nic się nie stało. Funkcjonariusze zatrzymali kierującemu prawo jazdy. Policjanci odnotowali 21 kolizji drogowych i zatrzymali jednego pijanego kierowcę.

Nie obyło się bez interwencji związanych z tradycją amerykańską „Cukierek albo psikus”. To dzień, w którym poprzebierane dzieci chodzą po domach z koszyczkiem lub torbą i proszą o słodycze. Drzwi obrzucane jakami, ponieważ odwiedzający dom nie otrzymali słodyczy, pomalowane farbą betonowe ogrodzenie prywatnej posesji na której widniały wulgaryzmy związane z halloween, czy samochody obsypane mąką na jednym osiedlowych parkingów.

Uwaga:

Kto cudzą rzecz niszczy lub uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Ściganie przestępstwa następuje na wniosek pokrzywdzonego. Jeżeli szkoda nie przekracza kwoty 501 złotych sprawca podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Osoby nieletnie do 13 roku życia odpowiedzialność ponoszą wspólnie z rodzicami- opiekunami prawnymi, w wieku od 13- 17 lat nieletni sam odpowiada za swój czyn, rodzice mogą ponieść konsekwencje finansowe. Powyżej 17 lat nieletni ponosi pełną odpowiedzialność za popełnione czyny.

 

  • 1
    1

 

Powrót na górę strony